Patent Teşvikleri

Patent başvuruları nerdeyse her ülke tarafından desteklenen bir durumdur. Ülkemizde de özellikle iki iki kurumun bizzat patent başvurularına yönelik patent teşvikleri söz konusudur.

Patent teşvikleri veren kurumlardan birisi TÜBİTAK diğeri ise KOSGEB’tir. Söz konusu patent destekleri ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz. İletişim numaramız : 0312 417 41 77

Tübitak 1602 Patent Destek Programı aşağıdaki gibidir. Bu destekle ilgili patent teşvikleri haberini inceleyebilirsiniz.

TÜBİTAK PATENT DESTEKLERİ

TÜBITAK 1602 Patent Destek Programi
TPE ile TÜBITAK isbirliginde 01.01.2014 tarihinden itibaren yürürlüge konan yeni destek programidir.
Amaç Ülkemiz kaynakli ulusal ve uluslararasi patent basvuru sayisinin artirilmasi, gerçek ve tüzel kisilerin patent basvurusu yapmaya tesvik edilmesi ve ülkemizdeki patent sayisinin artirilmasi
Kapsam Ulusal patent basvurulari;Daha önce TÜBITAK 1008 Programindan yararlanmamis tüm ulusal patent basvurulari için verilir.Arastirma raporu, inceleme raporu ve vekil destekleri ile tescil ödüllerini kapsar.

Uluslararasi patent basvurulari;

Daha önce TÜBITAK 1008 Programindan yararlanmamis uluslararasi patent basvurulari (EPO, WIPO, JPO veya USPTO nezdinde yapilan patent basvurulari) için verilir.

Uluslararasi patent basvuru ve inceleme raporu destekleri ile tescil ödülünü kapsar.

Kimler Yararlanabilir Tüm T.C. vatandaslari veya ülkemizde yerlesik olan sirketler, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluslari bu Uygulama Esaslari kapsaminda öngörülen desteklerden faydalanabilirler. Kanuni ve is merkezi yurtdisinda bulunan isletmelerin dar mükellefiyet statüsündeki Türkiye’de yerlesik temsilcilik ve subeleri ile vakiflar (kanunla kurulmus vakiflar hariç), dernekler ve bunlarin iktisadi isletmeleri bu program kapsaminda destek basvurusu yapamazlar.
Destek Miktarlari Ulusal patent basvurulari için;Ulusal arastirma raporu destegi (rapor TPE veya Rus Ofisi tarafindan düzenlendiyse ilgili ücretin tamami; rapor diger ofislerden biri tarafindan düzenlendiyse ilgili ücretin 400 €’luk kismi)Ulusal inceleme raporu destegi (rapor TPE veya Rus Ofisi tarafindan düzenlendiyse ilgili ücretin tamami; rapor diger ofislerden biri tarafindan düzenlendiyse ilgili ücretin 400 €’luk kismi)

Vekil destegi (basvurunun patent vekili araciligiyla yapilmasi ve yürütülmesi durumunda vekile verilecek 250 TL)

Ulusal tescil ödülü (ulusal patent basvurusunun, incelemeli patent belgesi almasi durumunda basvuru sahibine verilecek 3,000 TL)

Ulusal tescil vekil ödülü (tescil süreci patent vekili araciligiyla yürütülen ulusal patent basvurusunun, incelemeli patent belgesi almasi durumunda vekile verilecek 2,000 TL)

 

Uluslararasi patent basvurulari;

Uluslararasi patent basvuru destegi (EPO, JPO ve USPTO nezdinde yapilan basvurular için 4,000 TL; WIPO nezdinde yapilan basvurular için 2,000 CHF)

Uluslararasi inceleme raporu destegi (JPO nezdinde yapilan basvurular için 10,000 TL; EPO, USPTO ve PCT üyesi diger ülkelere yapilan basvurular için 5,000 TL)

Uluslararasi tescil ödülü (EPO, JPO veya USPTO nezdinde patent belgesi alinmasi durumunda basvuru sahibine verilecek 10,000 TL)

Tüm destekler hibe olarak verilecektir.

 

Patent konularına patent teşviği veren bir diğer kurum ise KOSGEB’tir. Bu patent teşviki ne ait bilgiler ise aşağıdaki gibidir. KOSGEB’in iki farklı program altında desteği bulunmaktadır. Bu desteklerden birincisi GENEL DESTEK KAPSAMINDA SINAİ MÜLKİYET HAKLARI DESTEĞİ diğer isi ARGE İNOVASYON PROGRAMI KAPSAMINDA  SINAİ MÜLKİYET HAKLARI DESTEĞİDİR.

KOSGEB PATENT DESTEKLERİ

  1. GENEL DESTEK PROGRAMI – Sınai Mülkiyet Hakları Desteği
 
Amaç Ülkenin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında, KOBİ’lerin payını ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek
Kapsam İşletmenin; Türk Patent Enstitüsü (TPE) veya muadili yurt dışı kurumdan/kuruluştan;

·Patent Belgesi,

·Faydalı Model Belgesi,

·Endüstriyel Tasarım Tescili Belgesi,

·Entegre Devre Topografyaları Tescil Belgesi,

almak için bu kuruma/kuruluşa yaptığı ödemeler ve patent vekili giderleri

Ayrıca işletmenin; Türk Patent Enstitüsü (TPE) muadili yurt dışı kurumdan/kuruluştan;

·Marka Tescil Belgesi

almak için bu kuruma/kuruluşa yaptığı ödemeler ile marka vekili giderleri bu destek kapsamındadır.

Yurt Dışı Marka Tescil Belgesi Desteğine, Yurt İçi Marka Tescil Belgesi sahibi işletmeler başvurabilir.

Bu destek, sınai mülkiyet haklarına konu belge alımı için yapılan başvuru ve yapılan ödemelerin tarihlerine bakılmaksızın, programın geçerlilik süresi (3 yıl) içinde alınan belgeler için verilir.

Kim Yararlanabilir KOSGEB Veri Tabanına kayıt yaptıran işletmeler bu desteklerden yararlanabilirler. Belge alma şartı vardır.
Destek Miktarı ve Şekli Destek kapsamındaki giderlerin %50’si (1. ve 2. Bölgeler için) veya %60’ı (3. ve 4. Bölgeler için) desteklenmekte olup, destek üst limiti 20.000 TL’dir. Destek geri ödemesizdir.
Teşvik Başvurusu Başvurular, KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüklerine yapılır.

 

  1. 2.     AR-GE ve İNOVASYON PROGRAMI – Sınai ve Fikri Mülkiyet Hakları Desteği 
Amaç Bilim ve teknolojiye dayalı yeni fikir ve buluşlara sahip küçük ve orta ölçekli işletmeler ile girişimcilerin geliştirilmesini, yeni ürün, yeni süreç, bilgi ve/veya hizmet üretilmesi ve ticarileştirilmesini teminen araştırma, geliştirme, inovasyon ve endüstriyel uygulama projelerini desteklemek
Kapsam İşletmenin; Türk Patent Enstitüsü (TPE) veya muadili yurt dışı kurumdan/kuruluştan;·     Patent Belgesi,·     Faydalı Model Belgesi,

·     Endüstriyel Tasarım Tescili Belgesi,

·     Entegre Devre Topografyaları Tescil Belgesi,

almak için bu kuruma/kuruluşa yaptığı ödemeler ile Türk Patent Enstitüsünce (TPE) yetkilendirilmiş patent vekillerine yapılan ödemeler bu destek kapsamındadır.

Kim Yararlanabilir KOSGEB Veri Tabanına kayıt yaptıran işletmeler bu desteklerden yararlanabilirler. Belge alma şartı vardır.
Destek Miktarı ve Şekli Destek kapsamındaki giderlerin %75’i desteklenmekte olup, destek üst limiti 25.000 TL’dir. Destek geri ödemesizdir.
Teşvik Başvurusu Başvurular, KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüklerine yapılır.

 

Ayrıca KOSGEB tarafından Patent belgesi ile koruma altına alınmış ve prototip aşaması tamamlanmış (Ar-Ge ve İnovasyon Projesini başarıyla tamamlamış) buluş ve fikirlerin sahiplerinin yararlanabileceği bir diğer patent desteği de ENDÜSTRİYEL UYGULAMA PROGRAMI desteğidir.

 

ENDÜSTRİYEL UYGULAMA PROGRAMI – Kira Desteği – Personel Gideri Desteği – Makine-Teçhizat, Donanım, Sarf Malzemesi, Yazılım ve Tasarım Giderleri Desteği
Amaç Yeni bir ürün/hizmetin; üretilmesi, kalitesinin artırılması, maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin uygulamaya alınması, ürün veya süreçlerinin pazara uygun biçimde ticarileştirilmesi amacıyla hazırlanan projeleri desteklemek
Kapsam İşletmenin;·     kira giderleri,·     projede çalışması şartı ile yeni istihdam edilecek personel giderleri

·     test, analiz ve laboratuar ekipmanı ile bunlara yönelik sarf malzemesi giderleri, üretim hattı tasarım giderleri, üretime yönelik makine, teçhizat, donanım, kalıp ve yazılım giderleri

bu destek kapsamındadır.

Kim Yararlanabilir Patent belgesi ile koruma altına alınmış ve prototip aşaması tamamlanmış (Ar-Ge ve İnovasyon Projesini başarıyla tamamlamış) buluş ve fikirlerin sahipleri bu desteklerden yararlanabilirler. Ar-Ge ve İnovasyon Projesinin tamamlandığı günden itibaren 1 (bir) yıl içinde Endüstriyel Uygulama Programına proje başvurusu yapılmalıdır.
Destek Miktarı ve Şekli Kira Desteğinde; destek kapsamındaki giderlerin %75’i desteklenmekte olup, destek üst limiti 18.000 TL’dir. Destek geri ödemesizdir. Personel Gideri Desteğinde; destek kapsamındaki giderlerin %75’i desteklenmekte olup, destek üst limiti 100.000 TL’dir. Destek geri ödemesizdir. Makine-Teçhizat, Donanım, Sarf Malzemesi, Yazılım ve Tasarım Giderleri Desteğinde; destek kapsamındaki giderlerin %75’i desteklenmekte olup, destek üst limiti 350.000 TL’dir. Desteğin 150.000 TL’si geri ödemesizdir. Desteğin 200.000 TL’si geri ödemelidir.

Anahtar Kelimeler: Tübitak patent destekleri Tübitak patent teşvikleri Kosgeb patent destekleri Kosgeb patent teşvikleri Patent Destekleri Patent Teşvikleri Patent desteği Patent teşviği Patent Teşviki marka patent teşvikleri

ADRES BİLGİLERİ

Ehlibeyt Mah. Ceyhun Atıf Kansu Cad. Gözde Plaza 130 /36 Çankaya - Ankara

ONLINE BAŞVURU FORMU
Sohbete Başla
Merhabalar size nasıl yardımcı olabiliriz? Whatsapp üzerinden hemen sohbete başlayabilirsiniz.