Marka Nedir?

Marka Nedir?

Marka bir ürünün, firmanın, şahsın, sloganın, logonun ya da bir marka vasfı taşıyan şeklin; tüketici tarafından ayırt edilmesini sağlayan, ilgili markanın sahibine verilmiş bir haktır.

marka tescil edilmesi, halk arasında isim tescili, marka patenti ve ya isim patenti şeklinde anılmaktadır. Ancak en doğru tanım marka tescili tanımıdır. Tescili yapılmayan bir marka için herhangi bir hak talep etmek mümkün değildir. Markalar firma unvanı ile aynı olmak zorunda değildir. Bir firmanın ya da şahsın birden çok markası bulunabilir. Örneğin bir hazır tüketim malzemesi üreten firmanın her ürünü ayrı bir markadır.

Markanın belli bir değeri vardır. Çoğu zaman marka değerleri firmanın tüm değerlerinin üzerine çıkmaktadır. Şöyle düşünülürse; sürekli televizyon, radyo, gazete gibi haberleşme araçlarında reklamı çıkan bir markanın ya da her gün günlük hayatta görülen bir markanın hak sahibinin elinden alınması durumunda, hak sahibi olan kişinin yeni bir marka oluşturması her şeye sıfırdan başlaması anlamı taşımaktadır. Dolayısı ile tüketici gözünde ayırt edilen bir marka için marka tescili gereklilikten öte bir zorunluluktur.

# İlginizi Çekebilir

ADRES BİLGİLERİ

Ehlibeyt Mah. Ceyhun Atıf Kansu Cad. Gözde Plaza 130 /36 Çankaya - Ankara

ONLINE BAŞVURU FORMU
Sohbete Başla
Merhabalar size nasıl yardımcı olabiliriz? Whatsapp üzerinden hemen sohbete başlayabilirsiniz.