Endüstriyel Tasarım Tescili

Endüstriyel Tasarım TesciliEndüstriyel Tasarım Tescil

Endüstriyel tasarım tescili, bir ürün, desen ya da görselin görselliğinin koruma altına alınmasıdır. Endüstriyel tasarım tescili, Türk Patent Enstitüsüne başvurmak sureti ile koruma altına alınmaktadır. Endüstriyel tasarım tescil, çoğu zaman patent tescili ya da faydalı model tescili ile karıştırılmaktadır. Patent / faydalı model tescillerinde ürünlerin işlemleri korunurken endüstriyel tasarım tescil de ürünlerin görsellikleri koruma altına alınmaktadır.

Endüstriyel tasarım tescili başvurusunda bulunmak için, öncelikle endüstriyel tasarım tescili başvurusunda bulunulacak ürünlerle ilgili görsellerin şekli şartlara uygun bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Endüstriyel tasarım tescil başvurusu için ayrıca bir de patent / faydalı model başvurularında olduğu gibi bir tarifname hazırlanmalıdır. Patent / faydalı model başvurularında hazırlanan tarifname teknik detaylar içerirken endüstriyel tasarım tescili başvurusunda hazırlanan tarifname görsel detayları anlatmaktadır. Endüstriyel tasarım tescili için; endüstriyel tasarım tescili başvurusunda bulunulacak ürünün “yeni” ve “ayırt edici” olması gerekmektedir. “Ayırt edicilik” endüstriyel tasarım tescili başvurusunun önemli bir kriteridir. Halk arasında genellikle “iki ürün üzerinde 7 fark bulunması durumunda ürünler farklılaşır“ gibi yanlış bilinen bir şehir efsanesi bulunmaktadır. Ancak bu ifade doğru bir ifade değildir. Endüstriyel tasarım tescili ne konu ürünün taklidi olan bir ürünün bir unsurunun bile farklılığı görsel açıdan ayırt edici oluyor ise endüstriyel tasarım tescili nin koruma kapsamının dışına çıkabilir. Belki de ürün üzerinde bulunan bir çok farklılık ayırt edici değilse endüstriyel tasarım tescili koruma kapsamının dışına çıkmayabilir.

Endüstriyel tasarım tescili başvurusunda bulunmak kolay bir iş gibi görünse de alınacak belgenin koruma kapsamın belirlenmesi adına profesyonelce değerlendirilmesi gerekmektedir. Endüstriyel tasarım tescil başvurusunda bulunulabilir ve belki de tescil de alabilir ama koruma kapsamı zayıf olan bir belge ancak duvar süsü olacaktır. Endüstriyel tasarım tescil başvurularının süreçlerinin yönetilmesi de profesyonel bir iştir. Süreç içerisindeki herhangi bir yanlış adım belgenin alınmasını olumsuz etkileyebileceği gibi maliyet ve zaman problemleri de oluşturacaktır.

Sizlerinde eğer endüstriyel tasarım tescili ne konu tasarımlarınız varsa bizlerle iletişime geçiniz. Sizlere endüstriyel tasarım tescili başvurularınızda ve süreçlerinizde yardımcı olmaktan onur duyarız.

ADRES BİLGİLERİ

Ehlibeyt Mah. Ceyhun Atıf Kansu Cad. Gözde Plaza 130 /36 Çankaya - Ankara

ONLINE BAŞVURU FORMU
Sohbete Başla
Merhabalar size nasıl yardımcı olabiliriz? Whatsapp üzerinden hemen sohbete başlayabilirsiniz.