Marka Tescili

Marka Tescili | Marka Tescil

Marka Tescili, isim tescili ya da marka patenti diye halk arasında bilinmektedir. Bu tabirler doğru olsa da en doğru ifade marka tescil ifadesidir. Marka tescili koruması, başvuru yapılmasına ve başvurunun yayınlanmasına müteakiben başlamaktadır.

Marka, firmaların / şahısların ürettikleri, sattıkları ürün ya da hizmetlerin kamu tarafından algılanmasına ve ayırt edilmesine katkı sağlayan işaretler, şekiller, ve ya ifadelerdir. Marka tescili ise bu işaret, şekil ya da ifadelerin başvuru sahipleri adına kayıt edilmesi ve tescillenmesidir. Marka tescili başvurusu ilgili ülkelerin patent ofislerine başvurmak koşuluyla gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de marka tescili başvurusu için Türk Patent Enstitüsü yetkili kuruluştur. Marka tescil başvurusu yapmadan önce marka tescili başvurusunda bulunulacak ifade, şekil ya da işaret araştırılmalıdır. (Bu konu da yardım edebilmemiz için ücretsiz marka araştırması hizmetimizden faydalanabilirsiniz.) Marka tescili için sanayinin ve ticaretin her bir dalı ayrı ayrı sınıflandırılmaktadır. Marka tescil için oluşturulan sınıflandırmada 45 sınıf bulunmaktadır. Bu 45 sınıftan 1’den 34’e kadar olan sınıflar mal sınıflarıdır. 35’den 45’e kadar olan sınıflar hizmet sınıflarıdır. Mal sınıflarında ve hizmet sınıflarında aynı anda marka tescili başvurusu yapılabilir.

Marka tescili süreci, ilk olarak marka tescili başvurusu yapılacak olan şekil, ifade ya da işaretin dahil olduğu sınıfların tespit edilmesi ile başlamaktadır. Daha sonra marka tescil başvurusu yapılacak olan işaret, şekil ya da ifadenin ilgili sınıflarda müsaitliği kontrol edilmelidir. İlgili sınıflarda müsait olmayan bir işaret, şekil ya da ifade için marka tescili başvurusunda bulunmak maliyet ve zaman kayıpları oluşturacaktır. Eğer ki marka tescili başvurusunda bulunulacak marka ilgili sınıflarda müsait ise; marka tescili başvurusu gerçekleştirilir. Başvuru gerçekleştirildikten sonra Türk Patent Enstitüsü marka tescili başvurusunda bulunulan başvuruyu değerlendirir ve olumlu ise Marka bülteninde yayınlamak üzere yayın kararı verir. Eğer ki değerlendirmesi olumsuz ise marka tescili başvurusu reddedilir. Yayına açılan marka tescili başvurusu yayında 3. Kişilerin itirazına sunulur. Kimse itiraz etmez ise belgeye bağlanır. İtirazlar gelir ise marka itirazlar Türk Patent Enstitüsü tarafından değerlendirilir ve itiraza sunulan görüşlerle beraber Türk Patent Enstitüsü marka tescil başvurusu için bir karar verir. Bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere marka tescili başvurusunu gerçekleştirmek ne denli önemli ise sürecin yönetilmesi de o denli önemlidir. Süreç içerisinde verilecek hatalı bir karar hem maddi hem de zaman anlamında kayıplar oluştur. (Süreçlerle ile ilgili daha fazla bilgi için Marka tescili süreci başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.)

Marka tescili profesyonelce yapılması ve yönetilmesi gereken bir süreçtir. Eğer sizler de marka tescil başvurusu gerçekleştirmek istiyorsanız; konu ile ilgili sizlere yardımcı olalım ve hem yapacağınız başvuruyu hem de süreci birlikte yönetelim.

 

ADRES BİLGİLERİ

Ehlibeyt Mah. Ceyhun Atıf Kansu Cad. Gözde Plaza 130 /36 Çankaya - Ankara

ONLINE BAŞVURU FORMU
Sohbete Başla
Merhabalar size nasıl yardımcı olabiliriz? Whatsapp üzerinden hemen sohbete başlayabilirsiniz.