Faydalı Model Tescili

Faydalı Model Tescili | Faydalı Model Tescil

Faydalı model tescili, yurt dışında “utility patent” ismiyle geçen patentle korunamayacak buluşların korunabilmesi için geliştirilmiştir. Faydalı model tescil dünya üzerinde yaklaşık 60 kadar ülkede geçerli bir koruma tipidir. Kanunda sağladığı haklar bakımından patent tescili ile aynı hakları sağlamaktadır. Ancak koruma süresi ve süreçleri farklılıklar arz etmektedir.

Faydalı model tescili, patent tescili gibi uzun sürede sonuçlanan bir koruma şekli değildir. Faydalı model tescili daha kısa zaman zarfında belgeye bağlanmakta ve daha düşük maliyetler tutmaktadır. Faydalı model tescili başvurusunda bulunmak için yine aynı patent tescilindeki gibi bir teknik dosyalama yapılmalıdır. (Faydalı model tescili için gerekli teknik dosyalama hakkında daha detaylı bilgi için patent tarifnamesi nasıl yazılır başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.) Faydalı model tescil için yapılacak olan teknik dosyalama, teknik açıdan ne denli önemliyse hukuki açıdan da o denli önemlidir.  Dolayısı ile teknik dosyalamanın konusunda uzman olan kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu kişilerin ise patent hukukuna hakim mühendislerden oluşması avantajdır. Faydalı model tescili başvurusu için gerekli teknik dosyalama yapıldıktan sonra faydalı model tescili başvurusu gerçekleştirilir. Yapılan faydalı model tescili başvurusu Türk Patent Enstitüsü tarafından şekli şartlar açısından değerlendirilir. (Şekli şartlar hakkında daha detaylı bilgi için Patent / Faydalı model başvurularında şekli eksiklik başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.) Şekli şartlara uygun faydalı model tescili başvuruları, 3. Kişilerin itirazına sunulması adına Türk Patent Enstitüsü tarafından Patent Bülteninde yayınlanır. (Faydalı model tescili süreci hakkında daha detaylı bilgi için Faydalı model tescil süreci başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.) Bültende herhangi bir itiraz almayan faydalı model tescil başvuruları ise belgeye bağlanır ve 10 yıl süreyle koruma sağlamaktadır. Bültende bir itiraz gelmesi durumunda ise itirazlar ve sunulan görüşler Türk Patent Enstitüsü tarafından kayıt altına alınır.

Faydalı model tescili başvurusunu hazırlamak, süreci yönetmek konusunda uzman, tecrübeli ve profesyonel kişilerin gerçekleştirebileceği bir durumdur. Eğer siz de faydalı model tescil başvurusunda bulunmak istiyorsanız; Faydalı model tescili ne konu bir buluşunuz var ise bizimle iletişime geçiniz. Size faydalı model tescili ile ilgili her türlü bilgiyi aktarmaktan onur duyarız.

ADRES BİLGİLERİ

Ehlibeyt Mah. Ceyhun Atıf Kansu Cad. Gözde Plaza 130 /36 Çankaya - Ankara

ONLINE BAŞVURU FORMU
Sohbete Başla
Merhabalar size nasıl yardımcı olabiliriz? Whatsapp üzerinden hemen sohbete başlayabilirsiniz.